sprężarki

Lodówka, wentylator, suszarka do włosów, układy turbin gazowych, maszyny do piaskowania, malowania natryskowego. Co je łączy? Osoba nie mająca większego pojęcia o technice na to nie wpadnie, moja żona powiedziała: nie wiem. Chodzi oczywiście o sprężarki, które występują w każdym z tych urządzeń.

Sprężarki to urządzenia techniczne, których zadaniem jest podniesienie ciśnienia gazu (np. powietrza) lub wymuszenie jego przepływu. Część z Was spotkała się z nazwą kompresory, to też sprężarki. Tylko osobiście mam problem, bo spotkałem się z czymś takim, że kompresory to rodzina sprężarek, która wyodrębniona jest w skutek podziału na stosunek sprężania. A dziś usłyszałem, że z angielskiego sprężarki to compresors i u nas w Polsce spolszczono to do kompresorów. Tak, że nie bardzo wiem, co jest akurat bardziej prawdziwe.

Tak czy inaczej mamy i inny podział sprężarek, ze względu na budowę. I tu możemy je podzielić na wyporowe (np. sprężarki śrubowe, tłokowe i inne), przepływowe (np. sprężarki promieniowe, diagonalne i inne) i inne (np. sprężarka chemiczna).

Tags: ,